Интегрални грицки со семки

јуни 21, 2019zacinetosoljubov

Време на подготовка:

Време за готвење:

Порции:

Наместо да грицкате нездрави и калорични грисини, подгответе ги овие многу едноставни, вкусни грицки.

Print Recipe

Состојки :

 • 150 гр интегрално брашно
 • 150 гр бело брашно
 • 100 мл кисела вода
 • 1/2 пециво
 • 1/2 лажичка сол
 • 100 мл маслиново масло
 • 150 гр семки (мешавина од сончоглед, семки од тиква, лен, сусам)

Начин на подготовка

 • 1)

  Во еден сад се соединуваат сите состојки и се замесува тесто.

 • 2)

  Откако ке се измеси тестото се сука кора со големина по желба и од неа со калапчиња се вадат форми.

 • 3)

  Се редат во тава за печење и се печат на 200 степени околу 15-20 минути, малку да поруменат.
  Пријатно грицкање! ☺️

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт