Интегрални кифлички

јуни 20, 2019zacinetosoljubov

Oва е одличен здрав рецепт за сите љубители на кифлички и тесто.
Без квасец, млеко и јајца.

Print Recipe

Состојки:

 • 200 гр бело пченично брашно
 • 350 гр интегрално брашно
 • 1 лажица мелено ленено семе
 • пола лажиче сол
 • 3 лажици маслиново масло
 • 300 мл топла вода
 • 50 гр сусам
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • сок од пола лимон

Начин на подготовка

 • 1)

  Во длабок сад ги мешаме белото и интегрално брашно, ленот, солта и маслиновото масло.

 • 2)

  Потоа ја додаваме водата и замесуваме тесто.

 • 3)

  Тестото го оставаме да одстои неколку часа (3 – 24h), на собна температура.

 • 4)

  Потоа го додаваме лимонот, сусамот и прашокот за пециво.

 • 5)

  Се прават кифлички кои можете да ги филувате по желба.

 • 6)

  Се печат 20 мин на 200 степени (зависи од рерната). Уживајте 

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт