Мајонез од индиски ореви

јуни 20, 2019zacinetosoljubov

Мајонез од неколку состојки кој може да се користи за здрав појадок или ужина.

Print Recipe

Состојки :

 • 250 грама индиски ореви
 • 2 лажици сенф
 • 1 лажица мед
 • 3-4 лажици маслиново масло
 • сок од еден лимон
 • вода и сол по желба

Начин на подготовка

 • 1)

  Се киснат индиските ореви преку ноќ, а потоа се цедат од водата и се ставаат во блендер.

 • 2)

  Се додаваат другите состојки, а ако сакате да биде погуст мајонезот се додава помалку вода.

 • 3)

  Смесата се блендира додека не се добие убава и мазна хомогена смеса.

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт