Најубавите крцкави компирчиња

јуни 21, 2019zacinetosoljubov

Супер идеја како да направите крцкави копирчиња без капка масло.

Print Recipe

Состојки :

 • 1 кг компири
 • 100 гр палента
 • 2 лажици маслиново масло
 • Сол по желба

Начин на подготовка

 • 1)

  Прво ги лупиме компирите па ги сечеме на покрупни парчиња.

 • 2)

  Се варат во зовриена вода со сол додека малку омекнат, ги цедиме па ги оставаме да се оладат.

 • 3)

  Оладените компири ги мешаме со маслиновото масло и палентата.

 • 4)

  Ги редиме во тава и ги печеме на 220с дур не поруменат.
  Пријатен апетит❤️

Nutrition

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт