Плескавици со наут и грашок

април 20, 2019zacinetosoljubov

Ако барате нова идеја за подготовка на грашок, оваа комбинација со наут дефинитивно мора да ја пробате.

Print Recipe

Состојки :

 • 450 сварен грашок
 • 450 сварен наут
 • 2 јајца
 • 1 голем црвен кромид
 • 7 лажици интегрално брашно
 • 1 лажица сенф во зрно
 • Сол и бибер по вкус
 • Свеж магдонос по желба

Начин на подготовка

 • 1)

  Исецкајте го кромидот и пропржете го на тивок оган.

 • 2)

  Во длабок сад додадете ги сварениот грашок и наут, пропржениот кромид, двете јајца, сенфот, магдоносот, и зачинете со сол и бибер.

 • 3)

  Измешајте убаво, додека сите состојки не се соединат.

 • 4)

  Во процесор за храна се додава смесата и се блендира.

 • 5)

  Во зависност од густината на смесата се додава интегралното брашно, лажица по лажица и се меша додека не се добие густа смеса.

 • 6)

  Нас ни беа потребни 7 лажици за оваа количина.

 • 7)

  Се прават плескавици и се пржат на тивок оган се додека не поруменат.

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт