Шарени хумус сендвичи

март 1, 2019zacinetosoljubov

Шарени сендвичи кои се совршен избор за појадок.

Print Recipe

Состојки

 • 300 грама сварен наут
 • 1 цеден лимон
 • 3 лажици таан
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1/2 лажичка сол
 • Останати зачини по желба

За декорација

 • 1 морков
 • 1 цвекло

Начин на подготовка

 • 1)

  Се блендира наутот со сите останати состојки, додека не се добие кремаст намаз.

 • 2)

  Доколку намазот е премногу густ, може да се додаде малку вода и да се продолжи со блендирање.

 • 3)

  Овој намаз е одличен е во комбинација со леб или крекери. Можете да го декорирате со рендано цвекло и морков.

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт