Бомбици со морков

август 25, 2019zacinetosoljubov

Сите нутриционисти ќе се согласат со тврдењето дека морковите се многу здрави. Богати се со витамини А, Ц, К и Б8, како и фолат, калиум, железо, бакар и манган. Сепак, повеќето од корисни својства на морковите потекнуваат од неговото богатство со бета-каротин и растителни влакна. Не пропуштајте ја можноста да ги пробате овие морков бомбици и да уживате во нивниот совршен вкус!

Print Recipe

Состојки :

 • 2 чаши пулпа од морков
 • 1 чаша ореви
 • 1/2 чаша свежи урми
 • 1 чаша овесни снегулки
 • 1/4 чаша кокос
 • 1/2 лажичка цимет

Начин на подготовка

 • 1)

  Се блендираат оревите, овесот и урмите додека не добиеме изедначена смеса.

 • 2)

  Потоа додаваме пола лажичка цимет и убаво промешуваме.

 • 3)

  Оваа смеса ја соединуваме со пулпата од моркови и формираме бомбици кои ги валкаме во кокос.

 • 4)

  Навистина многу вкусно,брзо и екстремно здраво слатко задоволство.

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт