Цимет колачиња

септември 29, 2019zacinetosoljubov

Колачиња кои се совршени за доручек или како ужина во текот на денот. Во комбинација со кафе или чај – брзо ќе станете зависни од нив, а најдобро од сè е што се подготвуваат експресно, за некои 15 минути.

Print Recipe

Состојки :

 • 130 гр интегрално брашно
 • 130 гр овесно брашно
 • 4 лажици мед или агаве сируп
 • 100 мл маслиново масло
 • 1 лажичка цимет
 • 2 лажици вода

Начин на подготовка

 • 1)

  Сите состојки убаво се промешуваат и се прави тесто, кое треба да одстои во фрижидер 15 минути.

 • 2)

  Потоа се расукува тенка кора и со модли се вадат фигури по желба.

 • 3)

  Се редат во плех обложен со хартија за печење и се печат во загреана рерна на 180c додека не заруменат.

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт