Домашен банана сладолед

јули 12, 2019zacinetosoljubov

Подготовката е толку едноставна, а комбинации има безброј!
Бананата има кремаста текстура и богат вкус, и токму во ова слатко овошје лежи тајната на најубавиот и најздравиот сладолед без глутен и преработен шеќер.

Print Recipe

Состојки :

 • 3 замрзнати банани
 • 1/2 чаша замрзнати малини
 • 1/2 чаша аронија
 • 100 мл бадемово млеко

Начин на подготовка

 • 1)

  Излупете ги бананите и исецкајте на тенки кругови.

 • 2)

  Оставете ги во ладилник најмалку 3 часа.

 • 3)

  Потоа ставете ги во мултипрактик заедно со млекото од бадеми, и миксирајте додека не се направи кремаста густа смеса.

 • 4)

  На крајот ги додаваме малините и аронијата и миксираме додека не добиеме хомогена смеса.

 • 5)

  Уживајте!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт