Интегрални крекери со семки

август 30, 2019zacinetosoljubov

Викендов подгответе интегрални крекери во кои ќе ужива целото семејство. Тие се совршена замена за чипс или смоки, и одлични се во комбинација со хумус или гвакамоли!

Print Recipe

Состојки :

 • 1 чаша семки од тиква
 • 1/2 чаша мелен лен
 • 1/2 чаша овесни снегулки
 • 1/2 чаша сончоглед
 • 1 ипол чаша интегрално брашно
 • 1/4 чаша маслиново масло
 • 1/2 чаша вода
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка

 • 1)

  Во голем сад, ставете ги сите видови на семиња, брашното и солта.

 • 2)

  Додадете го маслото и водата и со раце убаво измешајте ги сите состојки.

 • 3)

  Доколку сте претерале со водата, додадете уште малку брашно, за да се добие тесто кое нема да се лепи за прстите и за чинијата.

 • 4)

  Потоа од тестото се сука кора со дебелина од 1 cm и се прават најразлични форми по сопствена желба.

 • 5)

  Крекерите се печат од 20 до 25 минути на температура од 200˚C.

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт