Колач со диви сливи

септември 15, 2019zacinetosoljubov

Ако сте љубител на здрави и брзи десерти, не пропуштајте ја можноста да го пробате овој колач . Десерт од кој сите ќе бараат парче плус, а кога ќе го прочитате рецептот ќе ви стане јасно зошто 🙂

Print Recipe

Состојки :

За кората:

 • 50 гр бадеми
 • 100 гр семки од тиква
 • 100 гр сончоглед
 • 20 урми

За филот:

 • 450 гр диви сливи (џанки)
 • 4 лажици чиа семе
 • 1 лажица ( или повеќе, доколку сакате да е поблаго) агаве сируп

Начин на подготовка

 • 1)

  Прво ја подготвуваме кората, ги ставаме сите состојки во блендер и ги блендираме додека не добиеме хомогена смеса.

 • 2)

  Калапот каде што ќе ја редиме подлогата го обложуваме со најлонска фолија, па ја редиме кората.

 • 3)

  Кога ја наредивте подлогата, ставете го калапот во ладилник.

 • 4)

  Продолжуваме со подготовка на филот, ги чистиме ситните сливи па ги блендираме заедно со агавето. Блендираме кратко, за да останат мали парчиња сливи. Го додаваме чиа семето и убаво промешуваме.

 • 5)

  Го нанесуваме филот врз подлогата, и го оставаме колачот неколку часа во ладилник.

 • 6)

  Пред да го послужите, оставате го неколку минути да се отпушти па пресечете го на парчиња.

 • 7)

  Можете да го декорирате со кокос или чиа семе.

 • 8)

  Уживајте!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт