Намаз од авокадо

септември 22, 2019zacinetosoljubov

Прекрасен рецепт за домашен посен намаз од авокадо! Авокадото се смета за еден од најздравите намирници, богат со растителни влакна, калиум и витамини А, Ц, Д, Е, К.
Започнете го денот со здрав и хранлив појадок, кој ќе ве држи сити подолго време.

Print Recipe

Состојки :

 • 1 авокадо
 • 100 гр семки од сончоглед
 • 100 гр семки од тиква
 • 2 лажици таан
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка

 • 1)

  Семките од тиква и сончоглед ситно ги мелеме во блендер

 • 2)

  Го додаваме изгмеченото авокадо, таанот и солта и убаво промешуваме

 • 3)

  Одличен е во комбинација со варено јајце или сезонски зеленчук

 • 4)

  Уживајте!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт