Намаз со црвен босилек

јуни 25, 2019zacinetosoljubov

Босилекот е најдобар кога се користи свеж или кога се додава пред крајот на готвењето, за да го сочува вкусот и лековитите својства. Босилекот помага во борба против инфекции, се користи за смирување, при воспаленија на желудник и друго.

 

Print Recipe

Состојки :

 • 3/4 чаша ореви
 • 1/4 чаша сончоглед
 • 1 чаша листови од босилек
 • 1 лажица маслиново масло
 • 4 лажици вода
 • 1 лажичка хималајска сол

Начин на подготовка

 • 1)

  Прво ги блендираме оревите и сончогледот, додека не добиеме хомогена смеса.

 • 2)

  Потоа ги додаваме останатите состојки, и ја блендираме целата смеса до соединување.

 • 3)

  Декорираме со црвен босилек или зачин по желба.

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт