Ориз со брокула

август 14, 2019zacinetosoljubov

Ако некогаш сте се запрашале како да го направите оризот поздрав и похранлив, како да додадете повеќе боја и вкус, тогаш овој лесен лесен рецепт е решението! Пробајте и никогаш нема да сакате да направите оризот на друг начин!

Print Recipe

Состојки :

За оризот

 • 1 чаша ориз
 • 2 чаши вода
 • 1/4 лажичка сол

За брокулата

 • 350 грама брокула
 • 1 лажичка маслиново масло
 • 1 лажица лимонов сок
 • 1 лажичка сол ( или по желба)

Начин на подготовка

 • 1)

  Оризот сварете го и исцедете го од водата.

 • 2)

  Брокулата измијте ја добро и поделете ја на цветови. Ставете ја во процесор за храна и пулсирајте додека не добиете ситни парчиња.

 • 3)

  Во загреано тавче додадете го маслиновото масло, ренданата брокула, сокот од лимон и солта. Промешајте ги да се соединат. Оставете ја да се готви 2-3 минути, дур да не омекне.

 • 4)

  На крај додадете го претходно сварениот ориз, промешајте и зачинете по желба (уште малку сол или сок од лимон).

 • 5)

  Овој ориз можете да го комбинирате со риба, тофу, печурки …

 • 6)

  Пријатен ручек!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт