Полнети тиквички со печурки

јули 14, 2019zacinetosoljubov

Сега е сезоната на млади и вкусни тиквички. Ако немате идеја како да ги подготвите, овие полнети тиквички се идеален избор.

Print Recipe

Состојки :

 • 2 тиквички
 • 200 грама замрзнат грашок
 • 200 грама пченка
 • 200 грама печурки
 • сол, сусам, бибер по желба

Начин на подготовка

 • 1)

  Тиквичките исечете ги на половина и издлабете ја средината. Внатрешноста не ја фрлајте туку ситно исецкајте ја.

 • 2)

  Ставете ги да се печат ва претходно загреана рерна на 200 степени, околу петнаестина минути.

 • 3)

  Во тава на малку масло се пропржува замрзнатиот грашок, пченката, печурките и внатрешноста од тиквиците. Се зачинува по желба.

 • 4)

  Тиквичките извадете ги од рерната и наполнете ги со зеленчукот. Се наросуваат со сусам и се печат уште десетина минути.

 • 5)

  Добар апетит! 🙂

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт