Веге бурито

август 4, 2019zacinetosoljubov

Највкусното веге бурито! Интересен начин да комбинирате неколку видови зеленчук и да уживате во крцкавоста и свежината што ја пружа зеленчукот послужен на ваков начин.

Print Recipe

Состојки :

 • 4 листови блитва
 • 4 лажици сварена хељда
 • 4 лажици хумус
 • 1 авокадо
 • 1 домат
 • 20 ливчиња босилек

Начин на подготовка

 • 1)

  Прво ја обаруваме блитвата во зовриена вода, само неколку секунди додека да омекне. Ако се преварат, ќе се кинат, затоа внимавајте.

 • 2)

  Ги сечеме дршките и тврдиот дел од блитвата и ја спремаме за бурито. Потоа на блитвата премачкуваме една лажица хумус, а врз тоа ставаме една лажица хељда.

 • 3)

  Го сецкаме доматот и авокадото на ситни парчиња и ги редиме врз хељдата.

 • 4)

  На крајот додаваме неколку ливчиња свеж босилек, и почнуваме со виткање на блитвата.

 • 5)

  Готовите бурита ги сервираме по две во порција. Пријатен апетит.

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претходниот рецепт Следниот рецепт